Ajaloost

Vändra metsas Pärnumaal asuva Piesta Kuusikaru talu lugu algas 1868. aastal, mil praeguse peremehe Hardi vaarisa Gustav ostis talu endale päriseks tollaselt Vana-Vändra mõisnikult. Gustav Jürgenstein oli rahvuslane, kelle saatus on Eesti elu edenemise võrdkuju; ennast vaeslapsest üles töötanud mees, kellest sai esmalt kingsepp ja seejärel taluperemees.

Eduka isatalu päris noorem poeg Voldemar, kuna vanemad vennad Johann Jürgenstein-Lill ja Anton Jürgenstein olid eelkõige kooli- ja kirjamehed. Järgmise põlvkonnana võtsid talu üle Voldemari tütar Liina koos abikaasa Mihkel Leiburiga, kes oli põllu- ja karjamajanduse alal kõrgesti haritud ning tõestas ennast ka praktikas tubli taluperemehena.

Senine edulugu lõppes järsult 1940ndatel, kui pääseti küll küüditamisest, kuid kodukohast tuli lahkuda. Tänasele peremehele Hardile avaldas lapsepõlves sügavat muljet vanaisa Mihkli kindel veendumus, et Eesti aeg tuleb kord tagasi ning alates maade tagastamisest tiksus kuklas mõte uuesti alustada.

Tänapäev

Talu taastamisega alustasime kevadel 2014 sisuliselt tühjalt kohalt – endisaegsed taluhooned olid hävinud ning põllud ja karjamaad võssa kasvanud. Küll aga mäletasid eakamad naabrid veel vanaema Liina ja vanaisa Mihkel Leiburi uhkeid õunapuid, mis andis lootust, et ka talu uuel rajataval õunaaial võiks ilus tulevik olla. Võsast puhastamine, eelkultuuride kasvatamine jms eeltööd tehtud, istutasime kevadel 2016 esimesed istikud, millest loodame paari aastaga viljakandvad puud kasvatada.

Seniks, kui oma aed saaki andma hakkab, oleme rentinud osa ühest vanast õunaaiast ning sealsete maheõuntega eksperimenteerimist alustasime sügisel 2015. Uue ajastu esimesed tooted olid puhas õunamahl ning glögilaadne vürtsikas õunajook. Nüüdseks on lisandunud naturaalne õunaäädikas, kuivatatud õunad, õrna mündiga kokteilisiirup, õunastroop… Eesmärgiks on luua mitmekülgne tooteportfell erinevatest õuna- ja marjatoodetest.

Kuna talu kaheosaline nimi on meeldejäämiseks pisut pikk, kannavad talutooted Piesta nime – ajalooline külanimi alustas nii oma uut elu vahvate õunatoodete pakenditel.

Toidutootmisele lisaks tegeleme pisut ka maaturismiga; Piesta Kuusikaru talu privaatne puhkemaja sobib majutuskohaks ühele perele või väikese sõpruskonnale. Samuti korraldame erinevaid üritusi ning tulevikuplaanides on talumaadele kultuuriloolise matkaraja loomine.